Match Play Pairs

The 23rd Northern Golfer Match Play Pairs tournament in partnership with Albatross Golf Holidays & Events is underway

The 2024 prize package has been enhanced by Albatross, which is run by North East-based PGA professionals Andrew Scrimshaw and Martyn Jobling, with this season’s winners set to receive an invitation to compete in Albatross’ Turnberry or Portuguese Pairs events in 2025 free of charge* along with £600 in prize vouchers. The runners up will meanwhile receive prize vouchers worth £100.

The 23rd Match Play Pairs event will see pairs of golfers from across the region compete in fourball betterball knock-out matches throughout the season at some of our best venues.

The entry fee remains £30 per pair, with the final set to take place in September. 

As well as receiving their prize package, the winners will appear in Northern Golfer magazine and earn a place in the region’s golfing history books.

*Entry fees and accommodation provided, travel costs not included.

For more information contact Dean Bailey, email dean@offstonepublishing.co.uk

The 2023 edition of the event once again saw pairs of golfers from across the region compete in fourball betterball knock out matches throughout the season at some of the region’s best venues. The final, at Seaton Carew Golf Club in October was won by Barnard Castle’s John Matthews and Ray Pipe – read the full report here.



2024 schedule

Round 1 draw: Tuesday April 22
Round 1 deadline: Sunday June 16

Round 2 draw: Monday June 17
Round 2 deadline: Sunday July 14

Round 3 draw: Monday July 15
Round 3 deadline: Sunday August 11

Quarter-finals draw: Monday August 12
Quarter-finals deadline: Sunday September 8

Semi-finals: To be played in September/October

Final: To be played in September/October


Preliminary round results

Prelim 1
Derick Beer & George Johnson (Prudhoe) LOST TO Luke Allen & Stephen Hughes (Beamish) SCORE: Third extra hole


Round 1 results

Match 1
Eddie Brady & Richard Rust (Goswick/Ramside) LOST TO Simon Watson & Russell Taylor (Burgham) SCORE: First extra hole

Match 2
Steven Dodds & Neville Wanless (Durham City/Whickham) BEAT Steven Wolfe & Richard Hanby (Wearside) SCORE: 1up

Match 3
Kevin Hill & Michael Rowell (Hexham) BEAT Peter Arthur & Adrian Handyside (South Shields/City of Newcastle) SCORE: Third extra hole

Match 4
Jon Douglas & Mark Laverick (Stocksfield) BEAT Steve Akers & Anthony Coates (Durham City) SCORE: 5&3

Match 5
Martin Mayoh & Steve Eltringham (Houghton-le-Spring) LOST TO Ryan Farley & Gary Farley (Woodham) SCORE: First extra hole

Match 6
Brian Robinson & Gary Lewis (Woodham) BEAT Paul Barnes & Dean Rae (George Washington) SCORE: 4&3

Match 7
Tom Craven & Arthur Dodsworth (Romanby) LOST TO Alan Clark & Robert Richardson (Beamish) SCORE: 2&1

Match 8
Neil Charlton & Philip Little (Whickham) BEAT David Gray & David Clark (Saltburn) SCORE: 2&1

Match 9
Darren Curtis & Kevin Stubbings (Durham City) BEAT Paul Whittaker & Murray Newell (Tynemouth) SCORE: 6&5

Match 10
Luke Newton & Daniel Halliday (Bedlingtonshire) BEAT Luke Allen & Stephen Hughes (Beamish) SCORE: First extra hole

Match 11
Andrew Williams & Brian Crampton (Durham City) BEAT Dave Turnbull & Darren Rosser (Beamish) SCORE: 3&2

Match 12
John Gardiner & Ryan Gardiner (Close House) BEAT Callum Hoggart & Matthew Cowling (Barnard Castle/Ineos) SCORE: 1up

Match 13
Graeme Wood & Mark Kitching (Boldon) BEAT John Jamfrey & Robert Ellison (Roseberry Grange) SCORE: First extra hole

Match 14
Scott Henderson & Lee Henderson (Newcastle United) LOST TO Rory McNally & Lee Small (Longhirst) SCORE: 1up

Match 15
David Hawkes & David McGargle (Wearside/Roseberry) BEAT Gavin Scott & John Eiffert (Bedlingtonshire) SCORE: 6&4

Match 16
Craig Beadling & Jamie Mcphillips (Romanby) LOST TO John Matthews & Raymond Pipe (Barnard Castle) SCORE: 2&1

Match 17
John Potts & Graeme Robson (Houghton-le-Spring) BEAT Barrie Ivil & James Ivil (Crook/South Shields) SCORE: 5&3

Match 18
Stephen Devon & Jeff Shield (George Washington/Durham City) LOST TO Paul Lineham & Shaun Dixon (Chester-le-Street) SCORE: 2up

Match 19
Bryan Coppen & Stephen Poole (Rothbury) LOST TO Neil Forsyth & Peter Robson (Allendale) SCORE: 1up

Match 20
Steven Young & Shirley Young (Morpeth) LOST TO Paul Watson & Ian Eglantine (Prudhoe) SCORE: 1up

Match 21
Lindsay Mckenzie & Peter Jones (Pannal) LOST TO Jim Wardle & Tony Eglin (Roseberry Grange) SCORE: First extra hole

Match 22
Peter Newman & Michael Robin (Durham City/Castle Eden) BEAT Sean Durran & Peter Robson (Brancepeth Castle) SCORE: 2&1

Match 23
Peter Howe & John Regan (The Northumberland) BEAT Adam Murphy & Brendan Murphy (Tynedale/Jedburgh) SCORE: First extra hole

Match 24
Alan Hawkins & John Burke (Newbiggin) BEAT Alan Slater & Dan Younger (Ramside Hall/Hexham) SCORE: 2&1

Match 25
Neil Mole & Kieran Mole (Longhirst) LOST TO Paul Murray & Anthony Murray (Woodham) SCORE: 2&1

Match 26
James Carr & Alan Beenshill (Tyneside/Close House) BEAT Mel Surtees & Douglas Cairns (Woodham) SCORE: conceded

Match 27
Robert Davison & Francis Carrigan (Longhirst) BEAT Chris Cowan & Graham Shord (City of Newcastle) SCORE: conceded

Match 28
Lee Martin & Daniel Douglas (Longhirst) BEAT Chris Maughan & David Pitt (Hexham) SCORE: 3&2

Match 29
Steve Garbutt & Edward Graham (Billingham) BEAT Ian Rand & Gary Watson (Billingham) SCORE: 3&2

Match 30
Russell Jacques & Neil Glendining (Newbiggin) LOST TO Stephen Hetherington & David Turner (Hobson) SCORE: 3&2

Match 31
Michael Clough & Dale Young (Crook) BEAT Gary Atkinson & Stephen Carter (Durham City) SCORE: 2&1

Match 32
Karl Dullaghan & Micheal Beverley (Warkworth) BEAT Stewart Jones & Michael Davison (Bellingham) SCORE: First extra hole


Round two draw

Matches to be played by Sunday July 14

Match 33
Luke Newton & Daniel Halliday (Bedlingtonshire) VS Jon Douglas & Mark Laverick (Stocksfield)

Match 34
Stephen Hetherington & David Turner (Hobson) VS Paul Murray & Anthony Murray (Woodham)

Match 35
Paul Watson & Ian Eglantine (Prudhoe) V Rory McNally & Lee Small (Longhirst)

Match 36
Neil Forsyth & Peter Robson (Allendale) VS Steve Garbutt & Edward Graham (Billingham)

Match 37
Steven Dodds & Neville Wanless (Durham City/Whickham) VS Darren Curtis & Kevin Stubbings (Durham City)

Match 38
Simon Watson & Russell Taylor (Burgham) VS Karl Dullaghan & Micheal Beverley (Warkworth)

Match 39
Lee Martin & Daniel Douglas (Longhirst) VS Paul Lineham & Shaun Dixon (Chester-le-Street)

Match 40
John Matthews & Raymond Pipe (Barnard Castle) VS Kevin Hill & Michael Rowell (Hexham)

Match 41
James Carr & Alan Beenshill (Tyneside/Close House) VS Robert Davison & Francis Carrigan (Longhirst)

Match 42
John Potts & Graeme Robson (Houghton-le-Spring) VS Peter Newman & Michael Robin (Durham City/Castle Eden)

Match 43
Jim Wardle & Tony Eglin (Roseberry Grange) VS John Gardiner & Ryan Gardiner (Close House)

Match 44
Alan Hawkins & John Burke (Newbiggin) VS Michael Clough & Dale Young (Crook)

Match 45
Ryan Farley & Gary Farley (Woodham) VS Graeme Wood & Mark Kitching (Boldon)

Match 46
Alan Clark & Robert Richardson (Beamish) VS David Hawkes & David McGargle (Wearside/Roseberry)

Match 47
Neil Charlton & Philip Little (Whickham) VS Peter Howe & John Regan (The Northumberland)

Match 48
Brian Robinson & Gary Lewis (Woodham) VS Andrew Williams & Brian Crampton (Durham City)